Isejuhtivad: uudiskiri #9, 27.03.17

Kokkuvõte: Uberi testsõiduk tegi Arizonase osariigis avarii, BMW lubab tase 5 sõidukit aastaks 2021 ja Bergi analüütikute hinnangul on maailmas aastaks 2030 71 miljonit tase 3 ja 4 sõidukit

24.03.17

Uberi isejuhtiva testsõidukiga toimus Arizona osariigis avarii. Kohaliku politsei sõnul polnud Uberi sõiduk (ega seal viibinud operaatorid) esialgsetel andmetel süüdi. Uber peatas siiski testimise Arizonas ja Pittsburghis (Pennsylvania osariik) kuniks uurimine käib. Uber alustas (koos reisijateveoga) Arizonas testimist selle aasta veebruaris. Allikas Quartz ja Wired.

Allikas Fresco News, autor Mark Beach

24.03.17

Venelased arendavad oma isejuhtivat sõidukit. Moskvas baseeruv Cognitive Technologies peaks varsti ka Ameerikasse laienema. Ettevõttel teeb koostööd Kamaziga ning esimene juhiabi nende poolt peaks saadaval olema 2017, tase 4 aastaks 2019 ning täielikult isejuhtiv veok 2020. Ettevõtte väidab, et nende toode on sama hea kui Tesla Autopilot. Allikas Inverse.

23.03.17

Andrew Ng lahkus Baidu tehisintellekti divisjoni juhi kohalt. Tehisintellektiga tegeleb Baidus üle 1300 töötaja. Uudise tähtsusest annab aimu asjaolu, et Baidu aktsia kaotas teate peale 1,5 miljardit dollarit turuväärtuses. Taustaks — Andrew Ng abikaasa Carol Reiley on isejuhtivaid sõidukeid arendava start-upi drive.ai asutaja ja tegevjuht. Allikas Andrew Ng Mediumis ja Tom Wehmeier Twitteris.

23.03.17

Euroopa Liidu liikmesriigid allkirjastasid leppe toetamaks piiriüleseid ühendatud (connected) ja isejuhtivate sõidukite testimisi. Allikas Euroopa Komisjon.

21.03.17

India start-up Swaayatt Robots arendab India oludele vastavat isejuhtivuse lahendust. Täisautonoomse protobüübi tahavad nad valmis saada oktoobriks. Promovideo link. Allikas Driverless.

21.03.17

Veoki juhtimine on enam kui rooli taga istumine ning kõik tööülesanded ei pruugi veel automatiseeritavad olla. Nõnda väidavad Ameerikas asuva Brookings Institutioni analüütikud, kelle hinnangul praegune avalik debatt isejuhtivuse üle USA-s on liialt kaldu tehnoloogiliste läbimurrete poole, arvestamata samas tõsiselt millistest tööülesannetest ühe auto- või veokijuhi töö tegelikult koosneb. Tööülesannete hulka võib kuuluda nt kauba ülevaatamine, varustuse ja sõiduki parandamine ja muud mitte-rutiinsed tegevused, mis ei pruugi veel niipea automatiseeritavad olla. Allikas Brookings Institution.

Allikas Brookings Institution

21.03.17

Jalakäijate käitumine võib osutuda suurimaks väljakutseks isejuhtivuse levikul. Kui praegu peab iga jalakäija teed ületades arvestama liiklusõnnetuse ohuga, siis laialdasem ohutusele suunatud isejuhtivate sõidukite levik võib jalakäijad riskialtimaks muuta. Allikas Scientific American.

21.03.17

CB analüütikud tegid ülevaate 21st tööstusharust, mida laialdane isejuhtivus võib mõjutada. Kokkuvõtte — pikas perspektiivis kõike. Allikas CB Insights.

20.03.17

Intel ostis 15 miljardi dollari eest Israeli ettevõtte Mobileye, mis arendab isejuhtivuse jaoks kriitilise tähtsusega masinnägemise kiipe, tarkvara ja seonduvaid juhiabi süsteeme. Kõrvutamiseks — terve Mazda bränd on väärt umbes 8,7 miljardit dollarit, Eesti riigieelarve tulud olid 2016 8,84 miljardit eurot. Mobileye arendusi kasutavad praktiliselt kõik peale Tesla, kes 2016 otsustas sidemed Mobileye’ga katkestada ja oma masinnägemise kiibid ja tarkvara ettevõtte sees edasi ise arendada. Allikad Fortune ja TechCrunch.

18.03.17

Kuntstnik piiras provokatsiooniks auto teemärgistusega, viitega isejuhtivate sõidukite ümber käivale arutelule. Teose pealkiri — autonomous 001. Allikas Vice.

17.03.17

Uberi isejuhtivad testsõidukid Arizonas nõuavad inimese sekkumist iga 1,3 miili tagant. Sedasi ilmnes lekkinud Uberi dokumentidest. Samast allikast ilmnes ka 22% võimekuse paranemine (vähem inimsekkumist vaja) Arizona State University testrajal nädalaga. Allikas Buzzfeed.

16.03.17

BMW lubab tase 5 isejuhtivust aastaks 2021. Allikas TechCrunch.

16.03.17

Bosch ja Nvidia teatasid partnerlusest superarvuti arendamisel, eesmärgiga luua arvuti, mida kasutaksid kõik isejuhtivad sõidukid. Bosch on suurim autoosade tarnija maailmas ning Nvidia toodab graafikaarte (graphical processing unit ehk GPU). Graafikakaardid sobivad väga hästi sügavõppe neurovõrkude (deep learning neural networks) tarkvara jaoks, mida kasutab enamus isejuhtivuse arendajaid. Nvidia lubas ka tase 4 isejuhtivust 2018 aasta lõpuks ning tase kolme 2017 lõpus. Allikas Bosch.

16.03.17

Bloomberg avas veidi pikemalt Google ja Uberi vastuseisu tagamaid. Kohtuasi näitab kui palju on kaalul, kuna Google kaebab üliharva teisi ettevõtteid (ja Google on ka Uberi aktsionär) kohtusse ning neil on sisemine poliitika endiseid töötajaid intellektuaalomandi osas rahule jätta.

Muuseas on artikli ära toodud põhjalikum ülevaade Anthony Levandowski vaadetest, vastuoludest ja isikust. Levandowski võttis osa DARPA korraldatud ja tagantjärgi ajalooliseks pöördepunktiks kujunenud 2004 ja 2005 Grand Challenge’itel, ta oli Google Mapsi LiDAR kaardistamise lähenemise taga, Google isejuhtivate sõidukite divisjoni võtmeisik (jälle LiDARitega) ning viimaks asutas 2016 Otto, mille Uber ära ostis (väidetavalt nende hea LiDARi pärast). Viimase osas on Google/Waymo ning Uberi vahel kohtuasi, mille raames Google väidab, et Levandowski varastas lahkudes Google jaoks arendatud LiDAR tehnoloogia. Allikas Bloomberg. Lisaks kirjutas Uberi sisetülidest (ka inseneride vahel) pikemalt Recode.

13.03.17

Chesley Sully hinnangul juhiabid lennunduses ja sõidukites murendavad pilootide ja juhtide võimet vajadusel masin üle võtta, mis tähendab pikas perspektiivis langust ka analüütilistes oskustes. Sully on USA Department of Transport panel on automation liige ja on piloodina aastakümneid propageerinud lennuohtust. Allikas The Drive.

Detsember 2016

Brian Solis avaldas väga põhjaliku slaidikogu isejuhtivate sõidukite arendajate kohta: The Race to 2021: The State of Autonomous Vehicles and a “Who’s Who” of Industry Drivers. Kokku 123 slaidi, viimati uuendatud veebruari lõpus. Allikas Altimeter, a Prophet Company Slideshare keskkonnas.

November 2016

Bergi analyytikute hinnangul on maailmas aastaks 2030 71 miljonit tase 3 ja 4 sõidukit. Allikas Berg Insight.

Varasemad #1, #2, #3, #4 , #5, #6, #7 ja #8.

Like what you read? Give Tulevik a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.