Isejuhtivad: uudiskiri #10, 04.04.17

Tulevik
6 min readApr 4, 2017

--

Kokkuvõte: Uber soovitab tipptunni maksu (congestion tax), britid on isejuhtivate autode suhtes soosivamad kui veel 2014 ja mitmed USA osariigid plaanivad isejuhtivate sõidukite testimist reguleerida seaduse baasil, mis sündis General Motorsi lobitöö tulemusena.

03.04.17

Navigant Research kaardistas isejuhtivate sõidukite arendajad selle järgi kui kaugel nad oma tehnoloogia ja äriplaaniga on. Mõõdikuid oli kokku 10 ja nendega saab tutvuda siin.

Pildi allikas BusinessInsider ja Navigant Research. Kokkuvõtet on parem lugeda BI-s (Navigant Research raport on maksumüüri taga).
Edit: Brad Templeton on selle graafiku osas väga kriitiline, sellega saab tutvuda siin: http://ideas.4brad.com/no-detroit-not-winning-robocar-race

02.04.17

Mercedes-Benz tegi väga informeeriva värbamisvideo, kus räägitakse nii soovitud oskustest (nõutud Python ja MatLab programmeerimiskeeled) kui avatakse ka veidi tausta nii Mercedes-Benzi tehnoloogia arengu kui ka ajaloo kohta. Allikas Udacity.

31.03.17

Tesla tehisnägemise tiimi juht läks Nvidiasse üle. Allikas Electrek. Ettevõtete vahel liikumine on isejuhtivuse vallas viimastel kuudel intensiivistunud, Recode tegi sellest selgitava skeemi:

Pildi allikas Recode.

31.03.17

Uberi kohtuasi Waymoga läheb üha veidramaks. Anthony Levandowski pole Waymost väidetavalt varastatud 14 000 faili kohtule kättesaadavaks teinud ja appelleris hiljuti Ameerika põhiseaduse viiendale parandusele (fifth amendment), mille järgi keegi ei tohi iseenda vastu tunnistada (self-incrimination). Allikas Bloomberg.

31.03.17

Uberi transpordipoliitika valdkonna juht pakkus välja tipptunni maksu. Tipptunnil sõitmise eest peab juba maksma nt Singapuris (Electronic Road Price) ning see on mõistlikum lahendus kui pidevalt teid juurde ehitada (mis nkn tekitab uut nõudlust). Salzberg loomulikult loodab, et selline maks mõjutaks inimesi tarbima rohkem sõidujagamisteenuseid nagu Uber. Allikas Andrew Salzberg Mediumis.

30.03.17

49% brittidest on valmis kasutama isejuhtivat sõidukit, kui see oleks praegu saadaval. Veel 2014 suhtus ainult 8% brittidest isejuhtivasse autosse hirmuvabalt. Valimis oli 3600 inimest, vanuses 17–65+. Allikas IBTimes.

30.03.17

Uber võis Arizona õnnetuses siiski osaliselt süüdi olla. Õiguslikult jääb vastutama inimjuht teises sõidukis, kes Uberi testsõidukile teed ei andnud, kuid siiski Uberi testsõiduki LiDAR oleks pidanud teist sõidukit nägema ja pidurdama. Ometi nii ei juhtunud ja see seab kahtluse alla Uberi testsõiduki võimekuse kriitilistes oludes inimesest paremaid otsuseid teha. Lisaks oleks õnnetus ära hoitav kui sõidukid oleksid omavahel ja/või teetaristuga suhelnud — vehicle-to-infrastructure ehk V2X. Allikas EEtTmes ja EETimes.

Pildi allikas Uber.

30.03.17

Mitmed Ameerika osariigid kaaluvad isejuhtivate testsõidukite reguleerimist viisil, mis välistaks Silicon Valley isejuhtivuse arendajad. Viies Ameerika osariigis (Massachusetts, Maryland, Georgia, Tennessee ja Illinois), on töös isejuhtivate testsõidukite seadustamine. Kõik seadusmuudatuse ettepanekud põhinevad Michigani seadusel, mis omakorda põhineb tugeval General Motorsi lobitööl. Probleemi iva on nõue, et testsõiduk oleks kas seotud või toodetud juba end kehtestanud autotootja poolt, mis seaks ebasoodsasse olukorda Uberi, Waymo jpt Silicon Valley arendajad. Michiganis endas suure vastulobi abil see nõue kaotati aga tundub, et GM survestab nii paljusid teisi osariike kui suudab. Olukorrani on viinud seadusandjate teadmatus valdkonnas toimuvast ja seega suuresti entusiasmi põhjalt ollakse valmis vastu võtma peaaegu misiganes kättesaadavat eeskuju isejuhtivuse reguleerimiseks. Allikas Car and Driver.

29.03.17

Prognoosid täieliku isejuhtivuse osas kõiguvad aastast 2017 kuni aastani 2047. Loomulikult on eri hinnangute taga ka eri arusaamad selle osas, mida täielikult isejuhtiv tähendab, alustades tehnoloogia küpsemisest (kas SAE tase 4, SAE tase 5 või oma definitsioon) kuni selleni kui laialt on isejuhtivad sõidukid kasutusel:

  • 2017:

Tesla: auto peaks olema võimeline sõitma ise Los Angelesest New York Cityni

  • 2020:

Toyota: sõidukid suudavad minna iseseisvalt kiirteele ja sealt ära ning vahetada sõiduridasid;

Nissan: autod suudavad liigelda ise keerulistes linnaoludes ilma juhi sekkumiseta;

  • 2021

BMW: isejuhtiv tulevik tähendab, et autod suudavad sõita kiirteedel ja linnaoludes;

Ford: eesmärgiks SAE tase 4 sõiduk ehk täielikult isejuhtiv piirkondades, mille kohta Fordil on olemas detailne 3-D tänavakaart;

Lyft: enamus Lyfti sõidujagamissõite saavad olema isejuhtivad, kuid need hakkama olema madalatel kiirustel ja vältides kõige keerulisemaid ristmikke, teid ja raskeid ilmaolusid;

  • 2026

Otto kaasasutaja ja president Lior Ron hinnangul läheb 10 aastat kuniks isejuhtivad veokid oleksid laialdaselt kasutusel;

  • 2027

Adrian Lund: SAE tase 5;

  • 2030

Kia: inimene ei pea üldse sekkuma punktist A punkti B liikumisse;

  • 2032–2047

Mary Cummings, mehaanilise, elektrilise ja arvutiteaduse professor Duke University’s: auto on isejuhtiv kui ta on võimeline opereerima kõikides oludes ise;

  • 2035

BCJ raport: üle maailma müüakse 12 miljonit täielikult isejuhtivad autot müüakse;

  • “Väga kaugel”

Edwin Olson, APRIL robootikalabori direktor. Täielikult isejuhtiv tähendab tema jaoks autot, millega saab nt muretult oma lapse kooli saata. Allikas Quartz.

29.03.17

Andreessen Horowitzi analüütik Benedict Evans kirjutas isejuhtivate ja elektriliste autode teise taseme mõjudest (second order consequences):

  • Pool naftasaadustest praegu läheb autokütuseks => suures ulatuses elektrilise autopargi tagajärjed nii majanduslikud kui geopoliitilised;
  • ~ 1 miljon inimest saab maailmas iga aasta liiklusõnnetustes surma ning täielikult isejuhtiva autopargiga on need surmad ärahoitavad ;
  • Elektriautos on suurusjärgu vähem komponente kui sisepõlemismootoriga masinas, seega vähenevad hoolduskulud ning pikas plaanis pikeneb ka sõiduki kasutusiga;
  • Elektri laadimispunktid pole enamasti samaegselt ka poed nagu bensiinijaamadega on. See võib mõjutada inimeste tarbimisharjumusi, nt peaegu pool Ameerika tubakast müüakse bensiinijaamades;
  • Valitsused kaotavad bensiini- ja teiste naftasaaduste aktsiisis;
  • Elektritarbimine võib tõusta 10–20% (aga see oleneb, millal elektrisõidukeid laetakse);
  • Kui kõik sõidukid on isejuhtivad, siis saab ehitada kergemaid autokeresid (säästes nii tootmise kui kütuse pealt);
  • Tõenäoliselt on vaja vähem parkimiskohti, kuid teekasutusega on kaheti. Olemasolevaid teid saab efektiivsemalt kasutada kui inimene süsteemist eemaldada (sõidukid saavad liikuda tihedamalt koos, avariid ei riku liiklusvoogu jne), samas pakkumine tekitab oma nõudluse. Kui kergem on liigelda, siis inimesed võivad ka rohkem sõita;
  • Veokijuhtide põuale tuleb leevendus ja töökohtade kadu (vähemalt Ameerikas) pole nii suur probleem, kuna keskmise veokijuhi vanus juba praegu 49 ja sektor pole eriti atraktiivne;
  • Auto/veokikaamerad võivad töötada ka kui turvakaamerad politsei jaoks kuna nad on kogu aeg nkn sees ja salvestavad enda ümbrust. Allikas Benedict Evansi blogi.

28.03.17

Zoox valmistub alustama avalikult oma isejuhtivat auto testimist. Vähe tuntud (aga palju spekuleeritud) start-upis töötab mitmeid endiseid Tesla insenere ja eesmärgiks on SAE tase 5 sõiduk. Zoox on seadnud ka kaasliiklejate ohutuse oluliseks alaeesmärgiks — sõiduk püüab ka “irratsionaalselt” käituvaid jalgrattureid ja teisi sõidukeid jälgida ja vastavalt seeläbi enda enda liikluskäitumist muuta, vajadusel helisignaali või valguskiirega ka sellest kaasliiklejaid teavitada. Allikas IEEE Spectrum.

28.03.17

Stanley Morgani analüütiku hinnangul võib täieliku isejuhtivuse saavutanud Tesla muuta aegunuks kõik teised autod. Allikas Electrek.

25.03.17

Mobileye asutaja tegi masinõppest ja tehisnägemisest tunnise ettekande. Annab hea ülevaate sellest, kuhu tehisintellekt (ja selle alaliigid masinõpe ja neurovõrgud) mahutub isejuhtivuse pilti. Suures plaanis jaotub kolmeks: maailma tajumine (sensing) 360 kraadi, kaardistamine (mapping) 10 cm täpsuselt ja juhtimisotsuste tegemine (driving policy, planning). Juhtimisotsused kõige raskem neist tehisintellekti jaoks, kaardistamine on keskmise tasemega väljakutse. Olemuslikult on tegemist multi-agentse probleemiga kuna päris liikluses peab isejuhtiv sõiduk kaasliiklejate liikumistrajektooridega ka arvestama, mitte ainult liikluseeskirja järgima. Võimalike surmadega peab ka ette arvestama kuna 0 surma saab tagada ainult siis kui keegi üldse ei sõida, ka õhkpatjade tõttu sureb käputäis inimesi iga aasta ja ühiskond on sellega leppinud suurema hüve nimel. Sõiduk-sõiduki suhtlus (vehicle-to-vehicle communication ehk V2V) on tore areng aga laialdane kasutuselevõtt 20–30 aasta kaugusel ja isejuhtivus võimalik ka ilma selleta, ka inimjuhid ilma selleta siiani hakkama saanud. Lõpus mainis ka Tesla 2016 kevad toimunud õnnetust (mille peale Mobileye Teslaga tülli läks) ja tõi välja, et õnnetuse sisu oli ikkagi olukord, mis jäi Tesla Autopilot juhiabi opereerimisparameetritest välja. Allikas MIT Brains, Minds and Machines Seminar Series. Video link.

Video allikas Center for Brains, Minds and Machines (CBMM) Youtubes,

24.03.17

Softbank demos hajaasustuse tarbeks mõeldud isejuhtivat bussi. Allikas Techcrunch.

Video allikas SBドライブ / SB Drive Youtubes.

19.03.17

Orlando (Florida) tahab terve linna isejuhtivatele sõidukite testalaks muuta. Võimaliku edu aluseks on Florida osariigi soodsad seadused ning asjaolu, et föderaalvalitsuse transpordiamet (Department of Transportation) on Florida keskosa valinud föderaalseks testalaks (üheks 10st). Plaan on alguses lubada testimist piiratud tingimustes ja hiljem lisada isejuhtivaid bussiliine ja teisi avalikke teenuseid. Allikas Quartz.

Varasemad #1, #2, #3, #4 , #5, #6, #7, #8 ja #9

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.