Isejuhtivad: uudiskiri #11, 17.04.17

Tulevik
5 min readApr 17, 2017

--

Kokkuvõte: Apple taotles Californias testimisluba, LiDARite hind langeb ja nii USA, UKs kui ka Venemaal on enamus inimesi isejuhtivate sõidukite suhtes soosivad

15.04.17

Cadillac kaardistas LiDARitega kogu USA kiirteevõrgustiku (160 000 miili 5 cm täpsusega). Kaart leiab kasutust juba sel sügisel Cadillaci luksusautos CT6. Cadillaci hinnangul on selline lähenemine mõistlikum kui nt Tesla fleet learning kuna Cadillaci juhiabi Super Cruise töötab ainult eelkaardistatud aladel ehk kiirteedel ja seega on seda raskem väärkasutada (nt linnaliikluses ei saa seda aktiveerida). Lisaks on sellise SAE tase 2 juhiabi arendamine märksa lihtsam, kuna kiirteedel pole jalakäijaid, ristmikke, jalgrattureid ega muid keerulisi tegureid. Peale selle kaasneb juhiabiga ka juhi vaatevälja jälgiv kaamera auto sees, mis peaks tagama, et inimjuht samuti sõitmistoimingutest osa võtaks. Allikas The Verge.

14.04.17

Apple sai oma isejuhtivale autole California testimisloa. Hetkel opereerib Apple kolme 3 Lexus RX450h sõidukit. Allikas The Last Driver License Holder ja The New York Times.

14.04.17

General Motors plaanib käiku lasta maailma suurima isejuhtivate taksode autopargi, 300 Chevrolet Bolt autot. Praegu on suurim testsõidukite autopark Waymol (Google), kellel on testimisel ligikaudu 80 sõidukit USAs, millele peaks varsti lisanduma 100 veel. Allikas IEEE Spectrum.

13.04.17

Tesla luba sügisel demoda elektriveokit, millel saavad olema osalt samad juhiabi süsteemid nagu Tesla autodel. Allikas LA Times.

13.04.17

Luminar Technology lubab täpsemaid LiDAReid kui need, mis praegu turul. 5 aastat oma tehnoloogiat arendanud ettevõtte peaks esimesed 10 000 LiDAR sensorit turule paiskama aasta lõpuks, hinnaklassiks küll ~1000$. Eeliseks teiste LiDARite ees peaks olema 1.5 mikronit lainepikkus (tavalisel LiDARil 0.9), mis annab võimaluse näha detailselt ka objekte kuni 250 meetrit kaugusel (tavaline LiDAR ~100 m).

Sel sügisel peaks odavaid (~250$) LiDAReid hakkama müüma ka Quanergy, kelle sensoris pole liikuvaid osi (solid state LiDAR). Taustal on tervet tööstust valdav LiDARikriis — nõudlus on märksa suurem kui pakkumine ja ooteaeg uue LiDARi saamiseks võib olla kuni 6 kuud. Allikas MIT Technology Review ja Brad Templetoni blogi.

13.04.17

Jaapani etevõtte Renesas Electronics avalikustas oma juhiabi platvormi. Nende promovideo (5 min). Allikas IEEE Spectrum.

13.04.17

Tesla hakkab oma autodele USAs ise kindlustust pakkuma. Varasemalt oli Tesla kindlustus saadaval ainult Austraalias ja Hong Kongis, kuigi koostöös kohalike kindlustuspakkujatega. Allikas The Zebra ja Teslarati.

12.04.17

Charlie Miller rääkis kui raske on isejuhtiva takso küberriske hallata. Charlie Miller ja Chris Valasek said Ameerikas 2 aastat tagasi kuulsaks Jeep Cherokee häkkimisega läbi sõiduki internetiühenduse ja suutsid auto kiirteel seisma panna. Milleri sõnul tuleb hallata nii tavalisi küberriske kui ka pahatahtlikke reisijaid, kellel on ligipääs turvamata portidele. Võimalik lahendus on krüptograafiliste võtmete kasutamine, millest on siiani avalikult rääkinud ainult Tesla. Allikas Allikas Wired.

11.04.17

Aman Agarwal tegi lihtsa sissejuhatuse isejuhtivatesse autodesse, ~18 min lugemine. Allikas Aman Agarwal Mediumis.

11.04.17

Masinõppe ja eriti sügavõppe neurovõrkude algoritmiline otsustusloogika pole piisavalt läbinähtav. Praegu on suuresti tegu musta kasti tehnoloogiaga, mille tööpõhimõtetest ei pruugi isegi selle loojad lõplikult aru saada, kuna algoritm õpetab end treeningandmete põhjal suuresti ise välja. Näiteid leiab ka väljaspool isejuhtivaid autosid (kus eri arendajad kasutavad sügavõpet eri määral), nt New Yorgi Mount Sinai Hospital võttis 2015 kasutusele programmi Deep Patient, mis suudab haigla kollektiivse andmebaasi pealt üllatavalt edukalt ette prognoosida võimalikke haigusjuhte. Samas keegi pole päris kindel, milliste andmepunktide põhjal programm oma järeldusteni jõuab. Probleem on nii laialt levinud, et Pentagoni teadusrahastustiival DARPA’l on oma Explainable Artificial Intelligence program. Allikas MIT Technology Review.

Sügavad neurovõrgud on alles viimase kümnendi jooksul laialdaselt kasutatavaks muutunud, allikas Nvidia

10.04.17

Veerand kõikidest läbitud miilidest peaks olema USAs sõidetud isejuhtivalt aastaks 2030 Allikas Bloomberg ja Boston Consulting Group.

07.04.17

Jack Stilgoe hinnangul muutuvad isejuhtivad sõidukid alles siis üldkasutatavaks kui võtame omaks, et autonoomsus on müüt. Isejuhtivad sõidukid peavad olema ohutuks liikluskäitumiseks rohkem teineteisest sõltuvad (interdependent) ja seega on vaja standardeid avariijuurdlusteks, andmete jagamiseks ja nii sõidukitevaheliseks (V2V) kui ka sõidukite ja taristu (V2i) vaheliseks suhtluseks. Kui Uberi hiljutine avarii oleks toimunud Californias, siis järgnenuks märksa põhjalikum juurdlus võrrelduna Arizonas toimuvaga, kuna suuresti pannakse isejuhtivuse regluatsioonid paika osariigi tasandil ja Arizona on otsustanud selle osas väga leebe olla. Allikas The Guardian.

05.04.17

Udacity’i kogukonnast kasvas välja Voyage, mis tahab hakata sarnaselt Uberile hakata pakkuma isejuhtivat taksoteenust. Tõenäoliselt peaks turul ka ruumi olema, kuna ainult 30% ameeriklastest on Uberi teenust kasutanud viimatise Statista uuringu järgi (40% paljudes teistes riikides). Allikas Businessinsider.

04.04.17

Daimler (Mercedes-Benzi emafirma) lubab kolme aastaga tuua turule isejuhtivad taksod. Tehnoloogia arendamise osas on koostöölepe Boschiga. Siiski pole Daimler öelnud ei kindlat aastat (peale ebamäärase “järgmise kümnendi alguses”) ega asukohta (isegi kas esimesed sõidud tulevad USA-s või Euroopas) ning avaldatud pole ka isejuhtivust pakkuva tehnoloogia enese tööpõhimõtteid. Lisaks on tõenäoliselt esimestel sõitudel ikkagi kaasas inimjuht ning soositud on eelkaardistatud alad ja hea ilm. Allikas Wired.

03.04.17

Tõenäoliselt peavad tulevikus isejuhtivate autode kindlustusmaksete eest maksma autotootjad, mitte juhid ega omanikud. Selle hinnangu taga on eeldus, et need vähesed õnnetused, mis tulevikus hakkavad juhtuma on pigem süsteemsed ja tootja-, mitte inimvea tagajärjel. Siiski praegu me veel pole sealmaal ning erinevad konkureerivad juhiabide ja isejuhtivuse platvormid muudab kindlustuspakkujatele ühtse statistika ja prognooside koostamise keerukaks. Allikas NPR.

01.04.17

Self Racing Cars korraldas isejuhtivate sõidukite võidusõidu. Osalesid 6 tiimi, sh comma.ai. Allikas Self Racing Cars.

07.04.17

EETimes koostas autotootjate “suhtekaardi” toomaks selgust sellesse, et kelle vahel ja kuidas toimub isejuhtivate sõidukite arendamises koostöö. Huvitav just on “lõhenemine” selle osas, et osad autotootjad ja teised arendajad teevad eelkõige koostööd juhiabide (ja kaasnevate kiipide ja sensorite) arendaja Mobileyega (mille Intel ära ostis) ja veel suurem osa kiibitootja Nvidiaga, omaette tegutseb selle kõige kõrval Waymo (endine Google Car). Mobileye vähene otsepartnerluste arv on petlik, kuna kaude kasutavad nende lihtsamaid juhiabisüsteeme peaaegu kõik autotootjad (peale Tesla), mistõttu on 31.2116 seisuga üle maailma nende süsteemid installeeritud ~15.7 milljonisse sõidukisse. Tasub tähele panna, et pildilt on puudu nii Apple kui hiinlaste Baidu, kelle täpsed plaanid ja partnerlused avalikkuse ette siiani pole jõudnud.

Allikas EETimes.
Edit: Thomson Reuters on teinud tervest tööstusharust veelgi detailsema ja interaktiivse graafiku.

02.04.17

Mercedese hinnangul on täielik isejuhtivus (~ tase 5) kümnendi kaugusel. Praegused Mercedese juhiabid on tase 2–3. Allikas Car Scoops.

30.03.17

Strategy& uuringu järgi usub 57% inimestest UK-s, et isejuhtivad ja võrgustatud (connected) sõidukid teevad nende elu paremaks, vanuses 17–24 arvas seda lausa 71%. Pooled 17–24 aastastest olid valmis koheselt isejuhtivasse ja/või võrgustatud autosse istuma kui see praegu saadaval oleks. Valimis oli 3600 inimest. Allikas SMMT.

09.02.17

Cognitive Technologies uuringust ilmnes, et 56% venelastest oleks valmis proovima isejuhtivat autot, ameeriklastest 68%. Lisaks tuli välja, et suurim hirm on isejuhtiva süsteemi rike nii venelaste (51%) kui ka ameeriklaste puhul (44%), häkkereid kardeti vähem (venelastest 16%, ameeriklastest 19%). Valimis oli 33 000 inimest Venemaal ja 7000 USAs. Allikas Kommersant, vc.ru ja Olga Uskova Facebookis.

Varasemad #1, #2, #3, #4 , #5, #6, #7, #8, #9 ja #10.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.