Isejuhtivad: uudiskiri #12, 26.04.17

Tulevik
4 min readApr 26, 2017

--

Kokkuvõte: Baidu teeb oma isejuhtivuse tarkvara juulis vabavaraliseks, rehvitööstus muretseb isejuhtivate sõidukite laialdasema leviku pärast ning Cruise Automation demos oma isejuhtivat autot sõitmas San Fransisco tänavatel öösel

25.04.17

Waymo hakkab Phoenixis (Arizona osariik) oma isejuhtivaid Pacifica autosid pakkuma tavainimestele proovimiseks. Plaanis on katta 500 autoga ala, mis on kaks korda suurem kui San Fransisco (kokku ~(233 km2). Waymo (ja emafirma Alphabeti) huvi on välja uurida, kuidas inimesed tegelikult autosid kasutavad ning sellest võimalikke ärimudeleid tuletada. Vähemalt alguses on sõidukitega kaasas ka inimjuhid, kes vajadusel saavad kontrolli üle võtta, kuid lõpp-eesmärk on lasta sõidukid tegutsema täiesti autonoomselt. Allikas Bloomberg ja Brad Templetoni blogi.

24.04.17

Oxfordi ülikoolist alguse sanud start-up Oxbotica isejuhtiv ja võrgustatud auto (connected car) on Suurbritannias arendamisel. Lisaks Oxboticale kavatsevad nii BMW kui ka Audi lasta oma sõidukitel suhelda nii teiste autode kui ka valgusfooridega (tuntud ka kui V2X), samas teised arendajad nagu Waymo ja Uber räägivad taristuga suhtlemisest harva, väites, et nende autod saavad olema täielikult isejuhtivad ka ilma selleta. Waymo jaoks on tegemist turvalisuse küsimusega, kuna andmete vahetamine nii teiste autodega sõitmise aeg kui ka väliskeskkonnaga on turvarisk, mida häkkerid võivad ära kasutada. Lisaks on nii Uber kui ka Waymo laias plaanis skeptilised andmete jagamisega, kartes nii kaotada konkurentsieelises. USAs tuntakse võrgustatud autode ühtset standardit kui WAVE (Wireless Access in Vehicular Environments) ja Euroopa Liidus kui ITS-G5, millest Euroopa Komisjon on ka Action Plani teinud septembris 2016. Allikas MIT Technology Review ja The Guardian.

24.04.17

Vasakpööre võib kõige raskem ülesanne olla isejuhtiva auto jaoks. USA Department of Transportation hinnangul on halvasti teostatud vasakpöörded 22,2% kõikidest õnnetustest, samas kui halvasti teostatud parempöörded on ainult 1,2%. Allikas The Boston Globe.

24.04.17

Audi A8 tuleb selle aasta jooksul müügile tase 3 isejuhtivusega. Allikas AutoCar.

24.04.17

Isejuhtivate autode objektituvastussüsteeme on võimalik müraga petta saksa teadlaste hinnangul. Näiteks on võimalik jätta sensoritele mulje, et mõnda objekti nagu jalakäija pole tegelikult seal. Kuigi see on tehniliselt võimalik, siis pole see uuringu läbi viinud teadlaste hinnangul veel niipeal praktiline ühegi pahalase jaoks, kuna manipuleerima peaks otse digitaalset kujutist (ei piisa segamisest füüsilises ruumis väljaspool kaamerat). Allikas Vocativ.

24.04.17

Amazon lõi oma isejuhtivate sõidukite arendustiimi. Tiim moodustati ilma suure kärata juba aasta tagasi. Allikas Wall Street Journal.

21.04.17

Businessinsider sai teabenõude kaudu kätte Apple testsõiduki juhtide koolitusnõuded. Testsõiduki juhtide testimist nõuab California osariik. Allikas Businessinsider.

Näited Apple protseduuridest, Allikas Businessinsider

21.04.17

Rehvitööstust ootavad ees rasked ajad kui isejuhtivad sõidukid hakkavad laialt levima arvab Sumitomo Rubber North America Inc tegevjuht. Läbitud kilomeetrite hulk tulevikus peaks suurenema, kuna inimjuhi eemaldamine kuluallikate hulgast viib kilomeetri hinna alla. Samas võib eeldada, et rehvide eluiga pikeneb parema hoolduse tõttu, lisaks muutub vähem tähtsamaks rehvide bränd kui inimesed kasutavad rohkem kas isejuhtivat takso- ja/või sõidujagamisteenust. Allikas Rubber & Plastics News.

19.04.17

Baidu teeb oma isejuhtivuse tarkvara juulis vabavaraliseks. Platvorm, mis kannab nime “Apollo” on suuresti mõeldud Hiina siseturu jaoks, mis on maailma suurim. Hiinas on palju väikeseid autotootjaid, kellel endal puuduvad resurssid eraldiseisva isejuhtivuse programmi jaoks, seega nemad saavad tõenäoliselt Baidu käigust suurima hüve. Baidu otsus on sarnane Google 2008 otsusele teha Android operatsioonisüsteem vabavaraliseks, mille tagajärjel Andoidist sai kõige populaarsem nutitelefoni operatsioonisüsteem maailmas. Allikas MIT Technology Review.

19.04.17

Kolm Tesla autoomanikku, kes väidavad, et Tesla Autopilot juhiabi on ohtlik, kaebasid Tesla kohtusse. Kohtuasi on küll veidi imelik, kuna kaebajad väidavad asju, mida Tesla pole kunagi lubanud või toovad välja piiranguid, mis on üldtuntud. Allikas Electrek.

19.04.17

Cruise Automation (General Motorsi isejuhtivate sõidukite divisjon) demos oma isejuhtivat sõidukit sõitmas ise öösel San Fransisco tänavatel. Cruise Automation testib oma sõidukeid USA-s California, Arizona ja Michigani osariigis. General Motors ostis Cruise Automationi 2016 mais ligikaudu ühe miljardi dollari eest. Allikas Cruise Automation Youtube’s (8 min) ja Fortune.

19.04.17

Velodyne teatas uuest LiDARist Velarray™, millel puuduvad liikuvad osad (solid state). Velarray™ suudab Velodyne sõnul näha 200m kaugusele ja hakkab maksma paarisaja dollari kandis kui tootmine suremahuliseks läheb. Kõnealuse LiDARi avalik demo võimalikele klientidele peaks toimuma see suvi, näidised inseneridele on kättesaadavad aasta lõpus ning tootmine algab 2018. Allikas BusinessWire.

19.04.17

Ameerika linnade ühing (National League of Cities) andis välja oma soovitused isejuhtivate sõidukite reguleerimiseks. Ühingusse kuulub 20 000 linna USAs ning poliitikasoovituste eesmärk on harida segaduses seadusandjaid, kes küll isejuhtivate sõidukite testimise ja kasutamise seadustada tahaks, kuid tehnoloogiast ega valdkonnast aru ei saa. Allikas NLoC (16 lk PDF)

03.17

Isejuhtivad sõidukid võivad vähendada kütusekulusid kuni 44% autodele ja 18% veokitele aastaks 2050. Samas kui kogu läbitud kilomeetrite hulk suureneb kuna rohkem inimesi (ka liikumispuudega, vanurid, joobes inimesed) saavad mobiilsusteenusele ligi, siis võivad kütusekulud hoopis suureneda. EIA endise juhi kommentaar — huvitavad pole mitte prognoosid, vaid kui erinevad nad teineteisega võrreldes on lihtsalt paari eelduse muutmise tagajärjel. Allikas Forbes ja U.S. Energy Information Agency (96 lk PDF).

01.17

MIT sõidukite isejuhtivaks tegemise kursus on veebis tasuta saadaval. Iga loeng on poolteist tundi, kokku viis loengut. Allikas http://selfdrivingcars.mit.edu/.

Varasemad #1, #2, #3, #4 , #5, #6, #7, #8, #9, #10 ja #11.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.